Endüstri Mühendisinin "Yumurta Çiftliği" hayali devlet desteğiyle gerçekleşti.

Genç Çiftçi Projesi kapsamında devletten 30.000 lira hibe alarak tavuk çiftliği kuran Endüstri Mühendisi Şevki Oğuzhan Aras, hayalini gerçekleştirdi. Aras, kurduğu 1000 tavuk kapasiteli çiftlikte ayda 25.000 yumurta üretiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yürütülen Genç Çiftçi Projesi kapsamında aldığı 30.000 liralık hibeyle Antalya'da tavuk çiftliği kuran endüstri mühendisi hem kendi iş yerinin sahibi oldu hem de hayalini gerçekleştirdi.

Lise eğitimini Elmalı ilçesinde tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazanan Şevki Oğuzhan Aras (29), 2013'te mezun oldu. Vatani görevini yaptıktan sonra İstanbul'da tekstil sektöründeki bir işletmede işe başlayan Aras, burada yaklaşık 2 yıl süren mesaisinin ardından memleketine dönmeye karar verdi.

Dedesinden kalma arazi üzerinde tavuk çiftliği kurmak için harekete geçen Aras, yetkililerin de yönlendirmesiyle başvurduğu Genç Çiftçi Projesi kapsamında 2017'de 30.000 lira hibe aldı.

Aras, kurduğu bin tavuk kapasiteli çiftlikte ayda 25.000 yumurta üretiyor.

"İLERİSİ İÇİN DAHA BÜYÜK HEDEFLERİM VAR"

Girişimci Aras, İstanbul'da çalışırken binalar ve araçlar arasında adeta boğulduğunu hissettiğini söyledi. Aras, yaşadığı koşuşturmacanın kendisine göre olmadığını düşünerek mesleğini bırakmaya karar verdiğini ve tavuk çiftliğini kurduğunu anlattı.

İlerisi için büyük hedefleri olduğunu belirten Aras, şunları kaydetti:

"İlk etapta 2000 tavuğa, sonra 3000 tavuk sayısına çıkmayı planlıyorum. Yumurtaları çevre il ve ilçelerdeki anlaşmalı marketlere satıyorum. Bir taraftan kendi işimin patronu olmanın sevincini bir taraftan da doğayla, hayvanlarla iç içe olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ufku görmenin önemini burada anlıyorsunuz. Karşıdaki dağı görmenin, bir meyveyi dalından koparıp yemenin daha önemli, daha lezzetli olduğunu anlıyorsunuz. Burada, dalından o meyveyi kopardığınız zaman, yumurtayı tavuktan aldığınız zaman tadını daha fazla alıyorsunuz. Mühendisliği bırakıp geldiğim için hiç pişman olmadım. Maliyetimi, kazancımı kendim belirliyorum. Kendim uğraşıp, kendim kazanıyorum. İşimi severek yapıyorum. Bu ülkenin mühendise olduğu kadar çiftçiye de ihtiyacı var."

 

Kaynak : https://www.sondakika.com/haber/haber-endustri-muhendisinin-ciftlik-hayali-devlet-12541202/

Sipariş Vermek İçin TIKLAYINIZ