Yumurtada Gezen Tavuk Trendi Her Gün Daha da Artıyor

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan tavuk yumurtasında geleneksel üretime alternatif olarak çıkan “gezen tavuk yumurtası” trendi hızla yükseliyor.

Gezen Tavuk Yumurtasına İlgi Yükseliyor

2016 yılı istatistiklerinde imalat ve tüketimin artışı dikkat çekti. Sektör Yetkilileri ikliminin uygunluğu nedeniyle ülkemizin her bölgesinin özgür dolaşan tavuk yetiştiriciliği için biçilmiş kaftan olduğunu söyledi. Çevremizde yer alan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında ılıman iklimi ve ılık geçen kış mevsimiyle ülkemiz bir adım öne çıkıyor. Gezen tavuk yumurtası üretiminde hayvansal protein yerine bitkisel protein içeren yemlerin kullanılması ayrıca kapalı mekanlarda daralmayan tavuklar özgürce dolaşarak güneşten en iyi şekilde faydalanıyorlar. D vitamini eksikliği yaşamayan özgür tavuklar doğal ot, solucan, böcekler, vb. ile beslendiği için kaliteli ve çok daha sağlıklı yumurta üretiyor. Sık görülen hastalıkların önlenmesi ve sağlıklı yaşam için son zamanlarda uzmanların da tavsiyeleri nedeniyle tüketici özgür dolaşan tavuk yumurtasına yöneldi.

Sektör Yetkilileri Ülkemizde özgür dolaşan tavuk yumurtasına olan talebin yıllık bazda artışını rakamsal olarak şöyle ifade etti. 2014'te günlük yumurta üretiminde yüzde 10'luk pazar payı 2015'te yüzde 18-20'ye çıkmıştı 2016'da ise büyük bir atılımla yüzde 30'a dayandığını söyledi. Bu oran 2017’de çok daha fazla gerçekleşmiş olacaktır.

 

Yumurtada İhracat Tahminlerin Üzerinde

Sektör Yetkilisi Gezen Tavuk Yumurtası satışının sadece iç pazara yönelik olmadığını ihracat da yapıldığını ifade ederken İsrail başta olmak üzere orta doğuya çok miktarda satış yapıldığını söyledi. Ancak üretim tesislerinin birçoğunun yeterince büyük olmadığını bunun da en önemli sebebinin klasik üretime nazaran “gezen tavuk yumurtası” üretiminde çok daha geniş bir alana duyulan ihtiyaç olduğunu aktardı. Yetkili, ülke içi pazarın genişlemesinden memnun olduklarını aktarırken en büyük talebin Marmara Bölgesinden geldiğinin altını çizdi. Yaz aylarında azalan yumurta tüketiminin kışın artması ayrıca bu mevsimde tavukların soğuyan havadan ve doğal yemlerin azalması nedeniyle daha az yumurta vermesi ile kışın genellikle talebe yetişilemediğini ifade etti.

Sektör Yetkilisi artan pazar payı nedeniyle gıda teröristlerinin klasik olarak üretilen yumurtaları piyasaya özgür dolaşan tavuk yumurtası olarak sunduğunu hatırlatarak market raflarındaki yumurtalarda "serbest gezen tavuk yumurtası" etiketi olmayan yumurtaların alınmaması gerektiğini söyledi.

Sipariş Vermek İçin TIKLAYINIZ